PAMUKLU KÖYÜ

Tavros

PAMUKLU KÖYÜ


Mehmetçik köyünden 4,5 km, Gazimağusadan 24 mil uzaklıkta Karpaz Yarımadasındaki köylerden birisidir Pamuklu Köyü. Son nüfus sayımına göre 280 kişi bu köyde kalmaktadır. Kuzey tarafı düz, hububat ekimi yapılan bir köydür. Halkı hayvancılıkla da uğraşmaktadır. Sahile yakın arazisi ormanlıktır. Zeytin ve harup ağaçları bu bölgede de görülmektedir.
PAMUKLU CAMİİ

PAMUKLU CAMİİ

PAMUKLU KİLİSE

PAMUKLU KİLİSE

  • PAMUKLU CAMİİ
  • PAMUKLU KİLİSE
  • PAMUKLU CAMİİ

  • PAMUKLU KİLİSE

  • PAMUKLU CAMİİ
  • PAMUKLU KİLİSE

BOĞALAR EFSANESİ


Boğalar veya Öküzler diye bilinen ada insanlarının dur durak dinlemeden birbirlerini yok etmek derecesinde savaştıkları, Tanrının uyarılarına rağmen durmayınca cezalandırıp nasıl taş kestiğiyle ilgili efsane şöyledir: “Karpaz yarımadasında yaşayan kabileler ile, Mağusa bölgesinde yaşayan kabileler birbirinden pek hoşlanmazlarmış.
Kabileler arasında gerginlik hiç mi hiç bitmez, boyuna kavga döğüş olur, kan akarmış. Durumu izleyen yaratıcı belki bir gün barış olur diye sabretmeye devam edermiş. Yine bir gün iki kabile resisi arasında tartışma çıkmış ve bir anda herkes kavgaya karışmış. Kadın erkek çoluk çocuk herkes kavganın içinde bulunmuş.Hiçbir ayrım gözetmeden kadınlar ve çocuklar dahi katledilip her taraf yakılıp yıkılıyormuş. Bugün Pamuklu olarak bilinen yerde kavga daha da şiddetlenmiş.
Herkes ellerinde ne varsa karşısındakine savuruyor, ellerinde bir şey kalmayınca yumruklarıyla kavgayı sürdürüyormuş. Tanrı yine “Nasıl olsa birazdan yorulup vazgeçerler” umuduyla “Sabredeyim” demiş ama boşuna beklemiş. Çünkü kavga gittikçe daha da şiddetleniyormuş. Elleri yorulanlar başları ile kelle kelleye tokuşup, vuruşarak kavgaya devam ediyorlarmış. Öylesine tokuşuyorlarmış ki yer gök sallanıyor her taraftan feryatlar yükseliyormuş. Kabile reislerini de boğalar gibi kafa kafaya tokuşurken gören tanrının sabrı bir anda bitmiş. “Bunların barışacakları yok” deyip hemen oracıkta kabile reislerini taş kesivermiş.
Tanrı ada halkına “Bunları taş yaptım, göz yaşlarını bir mağraya hapsettim. Ama bir delikten onu çıkaracak barış suyu olarak sizlere verdim. Bu su hiç tükenmeyecek. Herkes bu sudan içecek ta ki barış devam edene kadar. Sizlere de ibret olsun. Bunu hiç mi hiç unutmayın!” diye seslenmiş. Ardından kafa kafaya tokuşan boğa şeklindeki kayaların bir deliğinden su çıkmaya başlamış. Ada halkı ve özellikle bölgede yaşayan Hıristiyan toplumu o gün bu gündür kafa kafaya tokuşan boğalar şeklindeki kayaları “İbret olsun diye tanrının cezalandırdığı insanlar” olduğuna inanır onlara zarar vermeyip korumaya başlarlar. Buradan çıkan suyu da kutsal ilan ederler.
Anlatılanlara göre burada çıkan su hiç mi hiç eksilmezmiş. Alınan suyun yerine başka su çıkarmış. Suyun sonradan kayboluşuyla sebebi Rumlarla Türklerin savaş dönemlerindeki çatışmaları olarak kabul edilir. Efsanenin varlığına inanan Karpazlı Rumlar zaman zaman buraya gelip mum yakmaya devam etmektedirler. Rumların köyde “Boğalar Efsanesi” için yaptırdıkları Ayios Seryios isminde bir de adak kilisesi bulunmaktadır. Pamuklu’ya yerleşen Türkler de Boğalar Kayası’nı özenle korumayı sürdürmekte, mum yakmaya gelen Rumlara saygıyı ve hürmeti esirgememektedirler.

Diğer Köylerimiz

Vokolida

Bafra Köyü

DETAY BİLGİ

Ay Theodoros

Çayırova Köyü

DETAY BİLGİ

Biladinosso

Balalan Köyü

DETAY BİLGİ

Koma Tu Yalu

Kumyalı Köyü

DETAY BİLGİ

Sport activities

Mehmetçik Köyü

DETA BİLGİ