ÇAYIROVA KÖYÜ

Ay.Theodoros, Aytotoro, Otluk

ÇAYIROVA (AY.THEODOROS, AYTOTORO, OTLUK)


Mehmetçik köyün den 7 km uzaklıkta, Gazimağusa' dan Karpaz' a giden yol üzerinde 22. mildedir. Eskiden karma olan köyde son nüfus sayımına göre 406 kişi yaşamaktadır. Köydeki Türkler, 1958' de köyü terketmek zorunda kaldılar. 1974' ten sonra köye pek çoğu dönemedi. Bugün burada daha çok Lefkaralı Türkler yaşamaktadır.
LEFKARA EVİ

LEFKARA EVİ

ANITIMIZ

ANITIMIZ

  • LEFKARA EVİ
  • ANITIMIZ
  • LEFKARA EVİ

    b vxbm ghm dgnmddg jmgj mdfgjv mdgj mjgmvgjhmvdjghmk djgh mdfg j mfhjgbm j gmö hjf gbjm jfrgmövhjg mbf
  • ANITIMIZ

  • LEFKARA EVİ
  • ANITIMIZ

ZEYTİN, HARUP VE LEFKARA İŞİ


1974 öncesi Rumlarca harabedilen cami ve minare yeniden onarıldı ve yanına bir de Atatürk büstü dikildi. Köye 1974 sonrası Otluk denildi. Yeni Lefkara adının verilmesi istenilmesine karşın ilgililer buraya Çayırova adını verdiler. Burada bol harup ve zeytin ağacı bulunmaktadır. Köyde hububat ekimi yapılmakta ve hayvancılıkla uğraşılmaktadır. Güneyinde bahçeler ovadır. Yukarı Lefkara' dan gelen Türklerin çoğunlukta olduğu köyde Lefkara işi diye bilinen nakış yaygındır.

TARİHİNE SAHİP ÇIKAN KÖY


Köyde St. Theodore Kilisesi eski bir yapı olmasına karşın hayli onarımdan geçti. Rupert Gunnis' in yazdığına göre bu kilisenin altında bir yeraltı geçidi vardı ama çoktan beri kapatıldıydı. Çayırova' nın 5 mil kadar ötesinde denize yakın, eskilerde varolan Cnidus kentinin yıkıntıları vardır. Bu yerleşim yerinden yalnızca kimi '' Yağ Taşları '' nın kaldığı Devia Cypria' da belirtilmektedir.

Diğer Köylerimiz

Vokolida

Bafra Köyü

DETAY BİLGİ

Biladinosso

Balalan Köyü

DETAY BİLGİ

Koma Tu Yalu

Kumyalı Köyü

DETAY BİLGİ

Tavros

Pamuklu Köyü

DETAY BİLGİ

Galatya

Mehmetçik Köyü

DETAY BİLGİ