Mehmetçik Belediyesi

Zeka Bey Tohum Merkezi

Ertan KILIÇEL

Tohum Merkezi Sorumlusu
Kıbrıs'ta yerli tohumlara sahip çıkıyoruz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde ilk Tohum Merkezini kurduk. NEDEN TOHUM MERKEZİ? Çünkü; bulundukları iklime, toprağa, coğrafyaya ait, binlerce yılda uyum sağlamış, güçlü, farklı stres (tuzluluk, susuzluk, hastalıklar, böcekler, iklim değişiklikleri) ortamlarına dayanıklı ve daha besleyici tohumlarımız yerine tek tip hibrit ve GDO'lu tohumlara bağımlı kalmak, açlığa davetiye çıkarmaktır. Çünkü, bir tarafta bu dirençli ve besleyicigen kaynaklarımızı yitiriyor.

Bize ihtiyacınız mı var?

Belediyemiz bütün birimleriyle size hizmet vermekten mutluluk duyar. İhtiyacınız olan her an yanınızdayız. Her türlü sorununuzda bize rahatça ulaşabilirsiniz.

Tohum Merkezi Hakkında

Patentli sertifikalı tohumları yaygınlaştırıp tohum tekellerini zenginleştirip yerli tohumları tohum bankasına hapsederken, diğer yanda gıda güvenliğimizi çok uluslu birkaç şirketin eline bırakıyoruz.Çünkü, tohum kaynaklarımız birkaç şirketin tekeline geçerken tarım alanlarımızın da büyük kısmı bu tohumlarla ekildiğinden farklı ve çoklu strese dayanıklı olmayan ve o coğrafyaya ait olmayan türlerin olası bir kuraklık hastalık ve böcek saldırısı karşısında yaşanacak kayıplar sebebiyle doğabilecek bir kıtlığa kucak açıyoruz.
Çünkü, konu sadece gıdada bağımsızlık ve açlık ile de sınırlı değil. Hibrit ve laboratuvar ortamında üretilen GDO'lar doğadaki gen kaynağımız olan yerli/yabani ırklarla tozlanabiliyor, biyolojik çeşitliliği ve eko sistemi tehdit ediyor. 1996-2009 tarihleri arasında GDO'lu tohumlarla ilgili 57 ülkede 216 bulaşma vakası tespit edildi. İnsan sağlığı ve ekosistem/doğa üzerindeki olası etkileri uzun yıllara dayanan araştırmalar yapılmadan kullanıma sunulan GDO'lu tohumlarla dünyamız ve insanlık, rızası olmadan denek olarak kullanılıyor.

Zeka Bey Tohum Merkezi Albümü

Köylerimiz

BAFRA

Akdenizin en özel sahili

PAMUKLU

Doğanın içinde

KUMYALI

Deniz ve doğa

BALALAN

Zeka Bey'in köyü

MEHMETÇİK

Cittaslow / Slowfood

ÇAYIROVA

Tarih ve Kültür

Bize Ulaşın

  • Adres

    Atatürk Meydanı No: 3 Mehmetçik/İskele KKTC
  • Telefon ve Fax

    Tel: (0392) 375 5090 Fax: (0392) 375 5091 Cep: (0548) 810 1010
  • Email

    Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.