Kültür Elçileri Yetiştiriyoruz

KIBRIS KÜLTÜR ELÇİLERİ

Mehmetçik Belediyesi

Projemiz Adada İlk

“KÜLTÜR ELÇİLERİNİ YETİŞTİRİYORUZ”. Projemiz bu ülkede bir ilktir. Köy-kent anlayışı içerisinde ortaya koyduğumuz vizyonumuz ile özelde Mehmetcik genelde de Karpaz’ın sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik gelişimini sağlamayı hedeflemektedir. Mehmetcik Belediyesi işte bu vizyon ile kültüre ve insana yatırımı temel ilke olarak benimsemiştir. Ülkemizde çeşitli nedenlerle yok olmaya yüz tutmuş Kıbrıs kültürünün nesilden nesile sürdürülmesini sağlamak amacı ile 2015 yılında “Kültür Elçilerini Yetiştiriyoruz Projemiz” başlamıştır.

Kararlılıkla Sürdürülecek

Ekonomik kalkınmanın temelinde kültürel gelişimi sağlayarak uygar bir toplumun yaratılması ile gerçekleştiğinin altını çizmek gerekiyor. Bu projemiz sürdürülebilir bir anlayış ve kararlılık içermektedir. İlk ve orta okul öğrencilerine yönelik başlattığımız bu proje ilk olarak Mayıs 2017 tarihine kadar ve her yılda ayni standartta sürdürülerek devam edecektir. Zor ama doğru yolda ilerlediğimizin bilincindeyiz. Çok yakın bir gelecekte Kültür Elçilerimiz ordusu doğacaktır ve Kıbrıs kültürü bu nesil ile devam edip nesilden nesile sürdürülecektir. Mehmetcik ve Mehmetcik Belediyesine bağlı İlk ve orta okul öğrencileri ile başlayan eğitimimize toplam 120 öğrenci kayıt olmuştur.

Eğitim Alanlarımız

Eğitim alanlarımız şöyledir: Kıbrıs mutfağı 31 öğrenci, El Sanatları 21 öğrenci (11 Erkek ile 10 kız öğrenci), Turist ve Kültür Rehberliği 22 öğrenci Eski Çocuk Oyunları ve Oyuncakları 10 öğrenci, Kıbrıs Şarkıları Korosu 20 öğrenci, Kıbrıs Halk Dansları 22 öğrenci, Fotoğrafcılık 15 öğrencidir. Eğitmenlerimiz ise komitemiz tarafından özenle seçilmiştir. 141 olan öğrenci sayımızda bazı öğrenciler iki ders aldıkları için bu sayı reel olarak 120’dir. Eğitmenlerimiz Kıbrıs kültürünü gelenekleri ile bilen ve uygulayan büyüklerimizden oluşmuştur. Bu proje ile Emine ablalar, Ramadan dayılar ve diğer eğitmenler de isimleri ve katkıları ile tarihe not düşeceklerdir. Bu büyüklerimize minnet borçluyuz ve onlara içten teşekkür ederim.

Gönüllü Eğitimler

Kıbrıs kültürünü bugüne kadar kendi ortamlarında yürüten bu insanlarımız hayatları boyunca elde ettikleri bilgi ve becerileri ile yaşattıkları Kıbrıs kültürünü işte bu çocuklarımızla paylaşarak ve onlara gönüllülük esaslarına göre öğreterek kültürümüzün sürdürülmesine ciddi ve anlamlı katkılar sağlayacaklardır. Bu çocuklarımız ile gurur duyacağız. Aralık ayında çok güçlü bir program ile düzenleyeceğimiz uluslar arası “Toprak Ana” gününde bu çocuklarımız da ayrıca görev alacaklardır. Sizlere öğrendikleri lezzetleri tattıracaklar ve el sanatlarından halk danslarına kadar birçok alandaki becerilerini sergileyip Kıbrıs kültürünün sürdürülebilirliğinin farkındalığını yaşatacaklardır.

Logomuzun Anlamı

Komitemizde 2 çocuğumuz da katılımcı olarak görev almıştır. Ve kararlarda söz sahibidirler. Ayni zamanda Kültür Elçileri logosunun da seçimini yine çocuklarımız yapmıştır. Hazırlanan üç ayrı logonun seçimini yapan çocuklarımız demokratik bir seçimi de başarmışlardır. Diğer bir amacımız sağlıklı ve demokratik hak ve ögürlüklerin farkında olup üretken bir nesil yetiştirilmesine katkı koymaktır. Logomuzda, Kıbrısa ait hasır tepsi üzerinde yöresel ürünlerden üzüm ve Köy fırını yer alır. Köy Fırını gıdayı, zeytin ağacı doğayı, üzüm de ürünü simgelemektedir.

Kıbrıs Kültür Elçilerimiz Albümü

KONAKLAMA

CITTASLOW KENTLER

FESTİVALLERİMİZ

LEFKARA EVİ

TOHUM MERKEZİ