Mehmetçik Belediyesi

CITTASLOW & SLOWFOOD

Cittaslow Nedir ?

İtalya’da başlayıp dünyada 30 ülke, 230 şehir tarafından benimsenen "CittaSlow" ağı, doğa ile sürdürülebilir bir ilişki içerisinde yerel kaynakların harekete geçirilerek üretimi geliştirmeyi hedefleyen yerel kalkınma modeli olarak yaygınlaşmaktadır. Türkiye’de 13 kentin üyesi olduğu CittaSlow ağına 2014 yılında yaptığımız başvuru, 2016 yılında Portekiz’deki toplantıda kabul edildi ve resmi üyeliği kazandık. Köylümüzü yeniden üretime dönüş yönünde teşvik etmek üzere başlattığımız program doğrultusunda öncelikle kooperatifleşmeyi yeniden canlandırdık ve organik tarımın özendirilmesi için çalışmalara başladık. KKTC Pilot Organik Tarım Bölgesi olarak kabul edilen Mehmetçik’te 84 gönüllü üreticimizle birlikte harekete geçtik.

Bize Kattığı Değerler

Bu çiftçilerimizle 430 dönüm zeytin, 176 dönüm bağ, 142 dönüm meyve bahçesi ve 76 dönüm sulu tarım arazisinde organik tarımı başlattık ve hayvancılıkla ilgili adımlar da attık. 258 küçükbaş, 76 büyükbaş hayvan ve 1050 tavuğun organik üretimi için gerekli çalışmaları başlattık. Kooperatifleşme ve organik tarım üretimi ile birlikte gerçekleşecek üretime ulusal ve uluslararası pazar araştırmalarına başlarken, bir yandan da bölgemizde bulunan büyük turizm tesisleriyle işbirliği içerisine girmeyi, oluşturulacak «Pazar Yeri» ile aynı zamanda bölgemizdeki turizm tesislerinde konaklayan misafirlere deniz-kum-güneş dışında alternatif turizm seçenekleri sunmayı hedefliyoruz. 2019 yılı Mayıs ayında 30 ülke, 230 şehrin katılımıyla gerçekleştirilecek CittaSlow toplantısını KKTC’ye taşımak üzere gerekli hazırlık çalışmalarını büyük bir gayretle sürdürüyoruz.

Slowfood Nedir ?

Mehmetçik Belediyesi olarak 2016 yılında katıldığımız, yavaş Gıda veya İngilizce'deki ifadesiyle Slow Food 1986'da Carlo Petrini tarafından başlatılan uluslararası bir harekettir. Hızlı, ayaküstü yemek alışkanlığına fast food karşı alternatif olarak geleneksel ve yerel yemek ve yeme biçimlerini, yerel ekosistemlerin özelliklerini korumayı teşvik eden hareket, Yavaş Hareketi'nin bir parçasıdır. Slowfood hareketinin misyonuna yönelik bazı amaçları şunlardır. Yerel biyoçeşitliliği korumak amacıyla tohum bankası oluşturmak ve sürdürmek. Yerel ve geleneksel besin maddelerini korumak ve teşvik etmek. Tat eğitimini teşvik etmek. Tüketicileri fast food ürünlerinin riskine karşı eğitmek. Organik çiftçiliği teşvik edici kamuoyu oluşturmak. Ürünlere yönelik genetik mühendislik müdahalelerine karşı çıkmak. Ürünlerde böcek ilaçlarının kullanımını karşı kamuoyu oluşturmak. Öğrenciler ve mahkûmlara bahçıvanlık becerisini kazandırmak.

ZEKA BEY TOHUM MERKEZİ

Yerli Tohumlarımızı Koruyoruz.

KIBRIS KÜLTÜR ELÇİLERİ

Kültür Elçileri Yetiştiriyoruz.

FESTİVALLERİMİZ

Geleneksel Birlikteliklerimiz

LEFKARA EVİ

Geleneğimizi Sahipleniyoruz.

KONAKLAMA

Tesislerimiz

CITTASLOW KENTLERİ

Mehmetçik, Lefke ve Yeniboğaziçi